5 klíčů pro lepší partnerskou komunikaci

Pokud už jste se rozhodli pro partnerský vztah, měla by mezi vámi fungovat otevřená a upřímná komunikace. Ta je totiž základem každého zdravého vztahu.

Zkuste dodržovat následující klíče k lepší komunikaci a uvidíte, že se váš partnerský vztah o poznání zlepší.

1. klíč: Komunikujte osobně

Virtuální komunikace nám mnohdy usnadňuje život. Občas ale přicházejí situace, kdy je třeba si věci vyříkat osobně. Zejména pokud jde o vážné záležitosti. Vámi napsaný text si totiž partner může interpretovat zcela po svém, čímž může docházet k dalším nechtěným střetům. A to přeci nechceme.

Čtěte také: 3 věci, o kterých muži většinou a často lžou

2. klíč: Zkuste „já“ nebo „my“ místo „ty“

I dobře míněnou radou můžete urazit. Pokud při poskytování rad používáte tvar 2. osoby, tedy „ty“ (ty bys měl, ty musíš atd.), může se stát, že se to partnerovi nelíbí a před vašimi radami se raději uzavře a odmítne je. Zkuste místo toho říct „já“ (já bych to udělal/a takhle), nebo „my“ (co kdybychom to udělali takhle?). Uvidíte, že takto drobná změna dokáže hotové zázraky.

3. klíč: Buďte upřímní

Pravda mnohdy bolí, pro vztah je ale klíčová. Buďte proto upřímní sami k sobě, dovolte si prožívat všechny emoce a asertivně je vyjadřujte. Něco vás štve? Řekněte to. Ale s klidem. Máte radost? Dejte to najevo. Chce se vám brečet? Nestyďte se.

Čtěte také: Udělejte si test. Jste pod pantoflem?

4. klíč: Přiznejte chybu

Nikdo není dokonalý. Když uděláte chybu, omluvte se. Přijeli jste na rande kvůli zpožděné tramvaji pozdě? Není to chyba řidiče tramvaje ani dopravní situace, ale vaše. Vy jste tím, kdo s komplikacemi nepočítal a nevyrazil dřív. Přiznejte svou chybu a bez výmluv. Zlepší se tím váš partnerský vztah a vy sami zjistíte, že jste to vy, kdo má vlastní život jen ve svých rukou.

5. klíč: Naslouchejte

Zdánlivě jednoduchá rada. Naslouchat ale není totéž, co poslouchat. Nasloucháním vstřebáváte, přemýšlíte o tom a zajímáte se o to, co druhý sděluje, a případně se ho i ptáte na to, čemu nerozumíte. Naslouchat tedy znamená rozumět a snažit se proniknout do prožitkového světa druhého.

Nastavení Cookies
Přejít nahoru